FCSB a fost formația pozitivă în derby-ul campionatului, a jucat mai direct, mai pe poartă, e drept și pentru că era nevoită să atace la 1-0 pentru CFR.

Echipa lui Dică a dovedit că are forță și a demonstrat că, atunci când vii cu argumente fotbalistice, ai șanse să și obții ceeea ce îți dorești.

Antrenorul oaspeților a mutat bine la pauză, chiar dacă destul de riscant, pentru că a amețit, aparent, toate liniile (Momcilovici a trecut fundaș central, Junior Morais s-a retras de la închidere în stânga defensivei, a schimbat și în linia de trei din spatele lui Alibec – Florin Tănase în locul lui Texeira). Avea nevoie în centrul terenului de un jucător care stăpânește mingea, care o lovește corect, cu precizie, pentru a deschide jocul în adâncime. Tocmai de asta l-a băgat pe Cristi Tănase, iar FCSB a arătat mult mai bine.

„Bătrânul” Tănase a câștigat teren, a pasat mereu înainte, permițându-i lui Budescu să apară mai în față și să pună o presiune mai mare pe poarta adversă. Având în spate un bun pasator, Denis Man și Florin Tănase au încercat mai mereu demarcările în viteză, au forțat careul advers, fiind susținuți și de Junior Morais în stânga (de unde a pornit și golul egalizator), dar și de Benzar – mai rar, într-adevăr, din dreapta.

FCSB a jucat un fotbal pozitiv, CFR a făcut ce ne-a obișnuit. A dat gol și a încercat să țină de rezultat, deși se păcălise și cu Iașiul, în prima etapă din play-off, când a avut noroc până la urmă. Iar în inferioritate a jucat doar 8 minute în fața echipei lui Dică, deci argumentul că era normal să se retragă nu ține.

Cât despre fazele controversate, să le luăm pe rând, la repezeală, dar cu argumente:

1. Penalty greșit acordat pentru CFR în minutul 39 (mingea îl lovește în umăr pe Benzar);
  2. Penalty neacordat la Țucudean, în minutul 58, după un fault clar al lui Pintilii.
  3. Eliminare greșită a lui Pintilii (atacul căpitanului de la FCSB nu a avut intensitate, era indicat cel mult un galben).

Per total, un meci bun, tensionat, cu un fotbal de calitate, mai ales în repriza a doua, când FCSB a făcut legea. Campionatul se joacă, ambele combatante de aseară au un plus valoric față de Craiova lui Mangia, și se vor bate probabil pentru titlu până în ultima etapă.